HISTORIA ◊   

W tym roku po raz pierwszy  Długodystansowe  Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Windsurfingu w klasie Mistral odbędą się na Zalewie Siemianówka , akwenie położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej, na malowniczej ziemi gminy Narewka (woj. podlaskie) w dniach 10 – 11 sierpnia 2002r.

 Stowarzyszenie Olimpijskich Klas Windsurfingu IMCO  wśród kilku propozycji jako miejsce mistrzostw wybrało Zalew Siemianówka, pragnąc wspomóc promocję akwenu, który coraz bardziej doceniany jest przez wielbicieli sportów wodnych i  turystów.

Idea WEEKENDU WINDSURFINGOWEGO na Zalewie Siemianówka zrodziła się w gronie miłośników Podlasia  oraz pasjonatów windsurfingu. Jako pierwsi w organizację zaangażowali się : Tomasz Dziewiałtowski – Gintowt  - członek Zarządu ds. szkoleniowych IMCO, Anatol Szwed  - właściciel  ZUK Soft-AS w Hajnówce oraz Alicja i Jan Sobuń., właściciele gospodarstwa agroturystycznego „Berezówek” – miłośnicy sportów wodnych.

Pomysł  zyskał aprobatę Wójta gminy Narewka Mikołaja Pawilcz – osoby  niezwykle otwartej na wszelkie inicjatywy promujące Podlasie oraz poparcie Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Narewce – Andrzeja Skiepko.
 W Długodystansowych Młodzieżowych  Mistrzostwach Polski w Windsurfingu w klasie Mistral swój udział zapowiedzieli między innymi olimpijczycy z Sydnej: Przemysław Miarczyński i Anna Gałecka, a także Agata Brygoła – Mistrzyni Świata i Europy juniorek, Zofia Klepacka – Mistrzyni Świata juniorek i inni.

W celu uatrakcyjnienia Mistrzostw i popularyzacji sportów wodnych  zawody zostały  rozszerzone o Otwarty Maraton Widsurfingowy, w których amatorzy pływania na desce będą mogli zmierzyć się z uznanymi zawodnikami.

Stowarzyszenie Olimpijskich Klas Windsurfingu IMCO specjalnie dla publiczności zaproponowało przeprowadzenie niezwykle widowiskowych zawodów  w „stylu wolnym” , w trakcie których mistrzowie windsurfingu dadzą popis umiejętności w żeglowaniu na desce.
W organizację sierpniowego WEEKENDU WINDSURFINGOWEGO włączyli się   lokalni przedsiębiorcy, firmy białostockie, osoby prywatne spoza regionu oraz media, a patronat honorowy objął  Marszałek Województwa Podlaskiego Sławomir Zgrzywa.

Miejmy nadzieję, że  Długodystansowe Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Windsurfingu w klasie Mistral na stałe zagoszczą na Zalewie Siemianówka.